Request
PL EN SV
Zapytaj o ofertę

Galapagos

Galapagos, legendarny i odległy archipelag składa się z 19 większych i kilkunastu mniejszych wysp i formacji wulkanicznych. W sumie tworzy masę lądową o powierzchni około 8000 kilometrów kwadratowych rozłożoną na ponad 50 000 kilometrów kwadratowych przestrzeni morskiej. Galapagos znajduje się prawie 1000 km na zachód od wybrzeża Ekwadoru, ze względu na swoje odległe położenie, wyspy były całkowicie odizolowane od świata zewnętrznego przez kilka tysięcy lat. 

Kiedy w 1835 roku, Karol Darwin, na statku HMS Beagle, napotkał wyspy, uświadomił sobie, że ma przed oczami najbogatsze i najbardziej zaawansowane ekosystemy na naszej planecie. Obserwacje, dotyczące Galapagos, opisał w książce "O powstawaniu gatunków", dziele, w którym przeciwstawił się ówczesnym teoriom przyrodniczym i w którym zawarł dowody na istnienie doboru naturalnego. Teorie Darwina zmieniły pogląd na pochodzenie człowieka i innych gatunków.
Wyspy Galapagos swoją nazwę zawdzięczają… żółwiom! Jeden z zamieszkujących tam gatunków posiada skorupę przypominającą siodło, które w archaicznej wersji języka hiszpańskiego brzmi galápago. Wymiennie stosuje się również określenie Archipiélago de Colón (Archipelag Kolumba). Zostało ono nadane z okazji 400 rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Popularnym określeniem, którego znaczenia nie trzeba już wyjaśniać są też Wyspy Żółwie. 
Dzisiaj te aktywne, wulkaniczne wyspy są domem dla niepowtarzalnej flory i fauny niespotykanej nigdzie indziej na świecie, znanej jako gatunki endemiczne. Wyspy są częścią systemu parku narodowego Ekwadoru i są sklasyfikowane jako miejsce światowego dziedzictwa. I na szczęście dla nas, nurków, bogate i niepowtarzalne życie na lądzie ma swoje odzwierciedlenie pod powierzchnią wody.

Photo credit: Anders Salesjö

Galapagos - Informacje Praktyczne

  • Czas: GMT-6
  • Waluta: dolar amerykański (USD)
  • Język: hiszpański, przewodnicy mówią po angielsku
  • Woda: Unikaj wody z kranu i lodu zrobionego z wody z kranu
  • Visa: Nie jest wymagana dla obywateli UE
  • Zdrowie: Skontaktuj się z lokalną poradnią szczepień aby uzyskać dodatkowe informacje
  • Komora dekompresyjna: Komora znajduje się w szpitalu w Santa Cruz. Leczenie jest drogie, więc upewnij się, że masz ważne, pełne ubezpieczenie nurkowe.
  • Numer państwa: +593
  • Elektryczność: 110V, gniazdka typu A i B (US)

T+48 61 678 16 68  E biuro@scubatravel.pl   Skype scubatravel.pl

Fabriksgatan 13, 412 50 Gothenburg, Sweden

Nyhetsbrev

Missa inte våra erbjudanden och nyheter.Newsletter

Get the latest news and offers from Scuba Travel